Narodowa Idea

Drukuj

Echo jakie wywołały słowa Grzegorza Schetyny w Moskwie, łącznie z odpowiedzią Ministra Spraw Zagranicznych Siergieja Ławrowa, nie powinny nikogo dziwić. Kult wielkiej Wojny Ojczyźnianej jak w Rosji nazywa się II Wojnę Światową, jest głównym narodowotwórczym mitem naszego wschodniego sąsiada. To dzielny człowiek radziecki, dzielna Armia Czerwona oswobodziła Europę z kajdan faszyzmu. I tego będą bronić na każdym kroku, bo wbrew pozorom, w skali rosyjskich wartości trudno znaleźć tak pewny punkt zaczepienia.
Rosjanie prze lata budowali imperia: carskie, radzieckie, demokratyczne, i autorytarne po czym sami te imperia obalali. Wiktor Jerofiejew w wywiadzie dla Nowej Europy Wschodniej mówi: Rosyjska dusz tkwi w rozdarciu[…] niszczy każdą państwową ideologie – nie tylko radziecką, za chwile pożre także putinizm. Przypomina też, że piramida wartości została w przeciągu stu lat dwukrotnie zniszczona, w 1907 kiedy obalono Cara i następnie w 1991 kiedy upadł Związek Radziecki, dlatego też rosyjskie społeczeństwo jest tak słabe, rozproszone, niejednolite.
Słowa Wiktora Jeorfiejewa dobrze obrazuje piosenka „Narodowa Idea” Wasi Oblomowa – muzyka związanego z opozycją. Przedstawi historie Kniazia Iwana, który udaje się w podróż w poszukiwaniu narodowej idei. Po wielu nieudanych próbach, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i pokonuje smoka, rozbójników, Babe Jagę ale nic to nie pomaga… narodowa idea wciąż pozostaje niejasna, w rozpaczy zwraca się do Boga i dostaje odpowiedź… jest w Rosji pewna rzecz, która trzeba zniszczyć by żyło się jak w raju… niestety Bóg nie doprecyzował swej myśli, tak więc Rosjanie kolejno niszczą wiarę, cara, kułaka, NEPowców, bolszewików, komunistów i ZSRR, demokratów… nic jednak nie pomogło więc trzeba szukać dalej.
Morał z tej przypowieści jest prosty, zniszczyć należy główną zasadę, która każe niszczyć wszystko co pojawia się w zasięgu wzroku.

Czytaj również